15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.frank-gehry.com 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

מאחורי אבני הבניין של כלכלה חדשה

אבני בניין של המשק

ספקנים ותומכים כאחד התלבטו לגבי האופן שבו ביטקוין ומטבעות קריפטוגרפיים אחרים יהיו עתיד הכסף, או סתם עוד בועה. לא מספיק תשומת לב מוקדשת לאבני הבניין שהפכו את הביטקוין ומטבעות קריפטוגרפיים אחרים לאפשריים, וכיצד המנגנונים הבסיסיים הללו ישנו את העולם בו אנו חיים.

ניתן להבין כי הביטקוין עצמו זכה לתשומת לב רבה בהרבה מהטכנולוגיה הבסיסית המאפשרת זאת. אחרי הכל, אולי קל יותר להתייחס לאופן שבו עובד מטבע חדש – או סחורה, תלוי את מי שאתה שואל – מאשר להבין את הבסיס לאופן שבו הוא “מוטבע”. זו הסיבה שחשוב להבין כיצד טכנולוגיית הבלוקצ’יין פועלת ברמה בסיסית, ולהבין כיצד היא עשויה להפוך לאבן בניין קריטית בכלכלת המאה ה -21..

שרשראות אבני בניין

הרעיון הבסיסי מאחורי הבלוקצ’יין הוא פשוט. הבלוקצ’יין הוא ספר ציבורי חלוקתי המתעד כל עסקה שבוצעה. כל העסקאות נרשמות בבלוקים, החל מהעסקה הראשונה ואילך. חסימות אלה זמינות לציבור הרחב ונמצאות בצמתים שונים, מה שהופך את פריצתן לכמעט בלתי אפשרית, מכיוון שההאקר יצטרך לשנות את המידע בכל הצמתים בו זמנית. המידע על הבלוקים מאוששש על ידי כל הצמתים, מה שאומר שהמערכת די הוכחת הונאה.

עסקאות בלוקצ'ייןעסקאות הקלטת הבלוקצ’יין

בלוקים חדשים מתגלים בתהליך ש מחקה כרייה בעולם האמיתי. כדי לוודא שגילוי בלוק מקבל פרס מטבע, לפחות 51% מהצמתים צריכים לאשר שהחסום מדויק עבור האדם או קבוצת האנשים שגילו אותו. ברגע שזה קורה, החסימה מאומצת בכל צומת, ותהליך הבדיקה הצולבת המתמשך נמשך. המפתח להבנת האופן שבו ניתן להשתמש בבלוקים ובטכנולוגיית הבלוקצ’יין בתחומים אחרים, טמון בהבנת כל האינטראקציות המאששות הללו כרישום עסקאות. כל העסקאות הללו מתרחשות בפומבי והן זמינות לכל מי שיש לו חיבור לאינטרנט.

עסקאות כמנגנון של דמוקרטיה

צימוד רעיון העסקאות ותהליך ההצבעה, מעורר תמונות של פעולות מרמה או מושחתות בתוך דמוקרטיה. עם זאת, הרעיון להצביע למועמד נתון הוא סוג מסוים של עסקה. אדם שם את מבטחו במועמד ההוא כדי שהמועמד יוכל לקבל את הלגיטימציה הדרושה כדי לשלוט אם נבחר. מדובר בעסקה לא כספית ברמה הפשוטה ביותר.

עכשיו דמיין עולם בו אנשים יכולים להצביע כקביעת עסקה שתועדה על ידי הבלוקצ’יין. הם היו “מפקידים” את קולם בקלפי של המועמד שנבחר. מנגנוני השקיפות והאחריות המוטבעים בבלוקצ’יין יוודאו שאיש לא יוכל להצביע פעמיים, בדיוק כפי שהוא ימנע הוצאה כפולה עם ביטקוין. זאת הודות לעובדה שכל אדם יקבל הצבעה אחת בלבד, וברגע שהוא יופקד, הפנקס יפרסם אותו ברבים, יאשר אותו וידאג שלא יוקצה הצבעה אחרת לאותו אדם..

לטכנולוגיה זו פוטנציאל לשפר את האחריות והשקיפות בעת ספירת קולות. יש לו גם יתרונות אחרים פחות ברורים. הצבעה בבלוקצ’יין תפחית משמעותית את עלות הבחירות מכיוון שלא יהיה צורך בהעסקת אנשים רבים לכל תהליך ההצבעה. יש לו פוטנציאל להגדיל את ההשתתפות, בגלל קלות ההצבעה – תיאורטית, זה יכול להיעשות אפילו באמצעות מכשיר סלולרי, מה שמבטל שורות בקוויפ. זה יעזור למדינות אוכלוסיות לקיים בחירות ולספור את הקולות הרבה יותר מהר. למשל בהודו, הדמוקרטיה המאוכלסת ביותר על פני כדור הארץ, אנשים לא יצטרכו להתייצב לקלפי במשך תקופות זמן ארוכות והמחשבים יוכלו לספור את הקולות בזמני שיא. נושא סודיות ההצבעה עדיין צריך להיות מטופל, אך היתרונות הפוטנציאליים גדולים מכדי להתעלם מהאפשרות להחיל בלוקצ’יין על תהליך ההצבעה..

טכנולוגיה בחוזים

דמוקרטיה לא תהיה המנצחת היחידה. השוק ייהנה גם מטכנולוגיית הבלוקצ’יין על ידי יישום חוזים חכמים. חוזה חכם, כפי שהגה ניק סאבו, יתכן מכיוון שמחשבים יוכלו ליישם או לאכוף את סעיפיו באופן אוטומטי ללא צורך במתווך. עורכי דין היו אז מתפקידם להפריד יותר ויותר את עריכת ההסכם בפועל מאשר לדיון משפטי. ניתן להפחית באופן משמעותי את מספר השופטים מכיוון שלא יהיה צורך בפסקי דין; החוזים יישמו את עצמם.

דוגמה מובהקת תהיה זו של הלוואה שנלקחה לרכישת רכב. בהנחה שהמכונית “מספיק חכמה”, היא תוכל להשבית את עצמה או להסיע את עצמה למלווה אם הלווה לא מצליח לבצע את התשלומים. בלוקצ’יין יאפשר למחשב המכונית לאשר בין אם בוצע תשלום ובין אם לא, מכיוון שהעסקה תהיה חלק מהמנהל הציבורי. סעיפי החוזה היו מתוכנתים גם במחשב הרכב, ורשומים בבלוקצ’יין כדי לבנות איזשהו מנגנון שמונע מבעל הרכב לפרוץ למחשב הרכב ולהטעות אותו. ברור שזה יתאפשר רק לאחר שענקיות טכנולוגיה ויצרניות רכב יגיעו עם מכוניות חכמות מספיק.

האם הבלוקצ’יין ישלט הכל?

מהפכת הביטקוין היא ללא ספק רק אחד הכלים הידועים יותר שניתן לאפשר באמצעות טכנולוגיית הבלוקצ’יין. למרות שעדיין ישנם היבטים רבים בטכנולוגיה זו שגם המומחים וגם הציבור בכלל צריכים לדון בהם ולשכלל אותם, ברור שיישומי בלוקצ’יין יהיו חלק משמעותי מאורח חיינו ללא קשר למה שקורה עם הביטקוין. בכל תחום, החל מהפעלת דמוקרטיה וכלה ביישום חוזים באמצעות שימוש בבלוקצ’יין, ישנם עדיין חסמים להתגבר עליהם ואלמונים לגלות. מעבר למושג הבלוקצ’יין ויישומיו, יש עדיין מערכת אקולוגית טכנולוגית שלמה להתפתח סביב הבלוקצ’יין כדי שהשימוש בו יהפוך לנחלת הכלל. זה ייקח זמן מה, וכנראה יתמודד עם התנגדות של קבוצות אינטרס מסוימות. עם זאת, יש צורך לאפשר בלוקצ’יין באמצעות דיונים ודיונים פעילים, על מנת שהוא יהפוך לאבן בניין חשובה של החברה מהמאה ה -21..

Previous Post
מלחמת אזרחים בביטקוין: לגיטימיות היא הקורבן הראשון
Next Post
1xBit Casino مراجعة