15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.frank-gehry.com 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

עריצות בלוקצ’יין לפי הסכמה היא לא האויב

עריצות עדינות של ביטקוין ובלוקצ'יין

סטפן תומאס, אחד היזמים המוקדמים הבולטים של הביטקוין שנטש את הפרויקט בשנת 2012, יצא ומאשים פרויקטים של בלוקצ’יין כמו ביטקוין ואת’ריום, בפריסת מערכת “עריצית בעדינות”. לתומאס עשויה להיות נקודה או שתיים, כשמדובר בתהליך המסורבל של ביצוע השינויים שהמערכות הללו זקוקות להם בכדי לשפר את הפונקציונליות שלהם או להתגבר על מכשולים. אחרי הכל, קונצנזוס הוא בהגדרתו ההסכם הקשה ביותר שתוכלו להגיע אליו בכל מצב בו יש לכם מספר בעלי עניין – ללא קשר למספר. עם זאת, כולנו חייבים לקבל שלכל מערכת יש את הפגמים שלה באמצעות גישה ניואנסית יותר במקום למתג אותם כעריצות.

טיעון העריצות של בלוקצ’יין

מכיוון שהמונח ‘עריצות’ הוגדר ונחקר היטב על ידי אנשי מדע פוליטיים, זה יכול להיות מועיל לשאול כמה תובנות ממדעי החברה הללו כדי לנתח את טיעונו של תומאס. עריצות היא, על פי הגדרות מרובות במילון המקוון מרריאם-וובסטר, סוג של שלטון או שלטון המוטל בכוח, הוא מעיק, מפעיל כוח מוחלט ונשלט על ידי יחיד יחיד או גורם או כוח חיצוני. יתר על כן, המושג קשור באופן עמוק לחוסר צדק – יש שיגידו במקום זאת חוסר הוגנות.

פרויקטים של בלוקצ’יין הושקו מתוך כוונה מפורשת להשיג את ההפך: לרב את השליטה במערכת המונופול על ידי הרשויות המרכזיות במשך מאות שנים. ככאלה, פרויקטים אלה נוטים להיות כוללניים עד הקצה, וכך לפתח פגמים ארגוניים המביאים לתהליכי קבלת החלטות מסורבלים ולהתקדמות איטית. עם זאת, פרויקטים של בלוקצ’יין כמו ביטקוין, הצליחו לערער על פגמים של מערכות קיימות. יש בכך אפילו ערך, ותומאס אינו מעניק לפרויקטים הללו את האשראי הראוי להם.

ביטקוין כניסוי

הטיעון המשכנע ביותר נגד תיוג פרויקטים של בלוקצ’יין כעריצות עדינה, הוא שהראשון והיקר מכולם – לפי שווי שוק – הושק כניסוי. הניסוי היה מוצלח מאוד מכיוון שהוא הצליח להתגבר על ליקויים רבים במערכת הפיננסית, מעבר למטרות המוצהרות של ביטול מתווכים והפיכת סחר באינטרנט למאמץ P2P אמיתי. עם היתרונות היו כמה חסרונות, אבל זה קורה בכל מערכת.

ברור שלא ניתן לתייג ניסוי מסוג זה כעריץ למרות פגמיו. כשאף אחד לא נאלץ להשתמש בו או להשתתף, ומי שרוצה להפסיק יכול לעשות זאת, ממש כמו מר תומאס, אין עריצות.

להיות תוצר של עריצות מעודנת

יתר על כן, העובדה שמר תומאס השתתף וקידם את הפרויקט מבלי להתנגד לתכונותיו בתחילה, מראה עד כמה למד ממנו. אילו היה שואל מומחה בנושא קבלת החלטות, תורת הארגון או כל תחום לימוד קשור אחר אודות המערכת הארגונית שעומדת מאחורי הביטקוין לפני שהצטרף לקידומו, אולי היה מבין אז מה הוא עושה עכשיו. לכן העריצות המתוחכמת ההיא שימשה כר למידה משלו, כזו שהוא היה חלק בלתי נפרד ממנה, וזו שהעניקה לו השראה לעצב מערכות טובות יותר..

רשתות חסימות עובדות טוב

אף על פי כן ישנם מגזרים ותעשיות רבים בהם רשתות חסימות דמויי ביטקוין פותרות את הבעיה. מימון הוא הענף הבולט ביותר ברשימה ההולכת וגדלה של תעשיות שייהנו מהבלוקצ’יין, וזה לא בגלל ש”תעשייה זו יש סובלנות גבוהה יחסית למערכות קשתיות ומורכבות “, אלא משום שהיא הופכת את הפעילות למהירה, יעילה ויעילה יותר פחות יקר. יהיה קשה לדמיין תעשייה ששרדה במשך מאות שנים, מאמצת מערכת רק בגלל שהיא יכולה לסבול את הקשת.

בנוסף, נעשה שימוש בהצלחה בטכנולוגיית הבלוקצ’יין למספר מאמצים אחרים, כמו הצבעה. ממש לאחרונה המפלגה הרפובליקנית השתמשה בטכנולוגיה לפריימריז ביוטה, ואיפשרה לאנשים שנמצאים מחוץ למדינה להצביע על נפקדים. זו רק אחת מהדוגמאות הרבות שבהן טכנולוגיית הבלוקצ’יין אכן פותרת בעיה גדולה יותר, מבלי ליצור בעיות קונצנזוס. זה יהיה די קשה לבטל את הטכנולוגיה כטכנולוגיה עריצית ופגומה בעדינות אחרי שהיא הוכיחה שהיא כל כך שימושית..

אבולוציה של בלוקצ’יין

יתר על כן, אם טכנולוגיית הבלוקצ’יין לוקה בחסר כפי שטוען מר תומאס, היא תיעלם במהירות מעצמה. עד כה ראינו את ההפך קורה; הטכנולוגיה פורחת למרות החסרונות שלה, עם פרויקטים חדשים של בלוקצ’יין שמנסים להתגבר על מכשולים ולהיות יותר מסתגלים. הדרך למצוא את האיזון בין יותר מדי ופחות מדי קונצנזוס, היא דווקא על ידי מתן פרויקטים של בלוקצ’יין להתפשט, תוך התחשבות בכך שההשתתפות היא התנדבותית בהחלט, כמעט ולא תכונה של מערכת עריצית.

מחשבות אחרונות

אם מישהו מעוניין לבקר מערכת כמו הבלוקצ’יין באמצעות התווית ‘עריצות’, אז עדיף להימנע מקידום כל סוג של פרויקט שמבוסס על ההצלחה של אותה עריצות, כמו למשל המתערב. בהחלט ישנם פגמים רבים כמעט בכל מערכת בה אנו משתמשים ביום יום, ובלוקצ’יין עלה כפתרון שימושי לפגמים שיצרה המערכת הפיננסית. היא בסך הכל ניסתה לספק מערך אפשרויות אחר והצליחה עד כדי כך שהיא מאומצת כעת על ידי המערכת שביקשה לחולל מהפכה..

זה מראה שכדי ליצור ערך עלינו לחפש דרך לשפר את המערכת במקום להשתמש בתוויות שתורמות לקיטוב מיותר. זה לא יזיק אם מר תומאס יוכל להכיר ביתרונות הטמונים בביטקוין ובטכנולוגיית הבלוקצ’יין, אשר ניכרים לכל מי שאי פעם השתמש בהם. בנוסף, גישה ניואנסית יותר תרחיק עוד יותר לתרום לשיפור המערכת או לצבור רמה בסיסית ביותר של קונצנזוס להפעלת מערכת חדשה..

לחץ כאן לקרוא את הפוסט של סטפן תומאס.

Previous Post
תוכנית הביטקוין של מפלגת הפיראטים באיסלנד
Next Post
تحطمت كراكن و Poloniex بسبب DDoS؟