15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.frank-gehry.com 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

מטבע אחד (ביט) לשלוט בכולם? – עסקאות, מזלגות, מדרגיות וביזור

ביטקוין אחד שישלוט בכולם

ב- 6 באוקטובר Bitcoin SV (BSV) עלה על מספר העסקאות היומי של ביטקוין (BTC) שרשמו 290,000 לעומת 288,000 האחרונים. מבין מזלגות הביטקוין השונים שהיו קיימים, BSV הוא היחיד שהשתנה לרמה זו. למרות שזה מבחינה טכנית לא מזלג ביטקוין – הוא נשלח מביטקוין מזומן (BCH) – הוא שייך לאותה משפחה של מטבעות SHA256. ההישג האחרון שלו מספק הזדמנות טובה לחשוב היטב על יכולת המידה והביזור של הביטקוין.

נפחי עסקה, האם הם חשובים?

למרות שנפחי העסקאות חשובים, ייתכן שהנתונים הגולמיים לא יגלו כפי שחשבו בעבר. עסקאות משמשות לעתים קרובות כמדד כמה משתמשים במטבע בפועל, וזה חשוב במיוחד כאשר מפתחים צורת כסף חדשה. אימוץ ושימוש הם מדדים קריטיים להצלחה. אחד האתגרים עם BTC הוא שעמלות הכורים גבוהות יחסית בעת ביצוע העברות קטנות (כמו הדוגמה המפורסמת לרכישת קפה באמצעות BTC), מה שיוצר טיעון נגד אימוץ נרחב של מטבע זה..

עם זאת, עסקאות לא אומר הכל. בהתחלה, עסקאות BTC התרחשו בעיקר בקרב המאמצים המוקדמים וסייעו בהוכחת הרעיון. במקרה של BSV, הרוב המכריע (96% על פי הערכות מסוימות) של אותם היקפי עסקאות שוברי שיאים מקורו באפליקציית מזג אוויר, מה שמעורר ספקנות לגבי המשמעות של עקיפה של BTC מבחינת נפח העסקה היומי. במקרה הטוב, שיא העסקאות של BSV שווה ערך לסוג ההוכחה של הרעיון שמאמצעי הביטקוין המוקדמים ביותר עסקו בו..

זיוף וריכוז בקנה מידה

מדרגיות נותרה אתגר עבור הביטקוין. למעשה, משתמשי הביטקוין חייבים להסתמך על רשת אחרת – רשת הברק – כדי לשנות את המידה. MimbleWimble הוצג גם כפרוטוקול שימושי להרחבה. שניהם אמורים לשמור על ביטקוין מבוזר, ולכן הסתמכות על רשת אחרת או על פרוטוקול חדש בקנה מידה, היא גמבה מקובלת..

אחרים לא מסכימים. הם מעדיפים לשנות את הביטקוין כך שיגודל מבפנים על חשבון תכונות מכריעות. שתי גרסאות פריצה מהבלוקצ’יין המקורי של הביטקוין יצרו את שלושת המטבעות הבולטים האחרים ששמרו את ביטקוין על שמם: Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin Gold (BTG), Bitcoin Satoshi Vision (BSV). רק אחד מאותם 3 מטבעות יכול להיות מבוזר כמו ביטקוין. השניים האחרים הקריבו את הביזור בקנה מידה.

ביזור מקבל תום

Bitcoin Cash היה הצעה שהתנתקה מהבלוקצ’יין הראשי לאפשר גדלי בלוקים גדולים יותר, מה שיאפשר לעבד יותר עסקאות בשנייה. בשנת 2018 הייתה מזלג בצורת BCH ליצירת BSV, מה שיאפשר גדלי בלוקים גדולים עוד יותר. הן BCH והן BSV טוענים כי הם מטפלים בנושא המדרגיות בכך שהם מאפשרים עסקאות רבות וזולות יותר, אולם זה מהווה איום על אופיו המבוזר של המטבע. חסימות גדולות יותר מכריחות את הצמתים לכוח מחשוב גדול יותר כדי להיות מסוגלים לפעול ברשת. מספר הצמתים והתפשטותם הם מכריעים לשמירה על ריכוז הביטקוין, דבר שלא נראה שיש ל- BCH וגם ל- BSV.

מזלג לביזור

אם BCH ו- BSV נכשלים מבחינת ביזור ביחס ל- BTC, הביטקוין נכשל מבחינת ריכוז משאבי הכרייה ביחס לביטקוין זהב – BTG. כריית BTC נעשית בעיקר על ידי כמה בריכות גדולות. Bitcoin Gold הושק באוקטובר 2017 עם הצעה של אלגוריתמים עמידים ל- ASIC שימנעו ריכוז כרייה. BTG עדיין לא תפסה את שווי השוק שיש למזלגות האחרות, בעוד שהתמודדה עם פריצה שפגמה במוניטין שלה. לא כל מטבע יכול להשיג את אותו איזון ושיעור אימוץ שיש ל- BTC.

נראה כי מידת הביזור של מטבע מגבילה, לפחות בצד הכלכלי. BTG ו- BTC מבוזרות באותה מידה כשמדובר בכוח פוליטי, כלומר צמתים ברשת. ריכוזיות הכרייה לא עשויה להיות בעיה כה גדולה כפי שהיא יכולה להיות בתיאוריה. עם זאת, מטבעות מובילים אחרים (Monero, Litecoin) ואלה המתעוררים (בעיקר בפרוטוקול MimbleWimble) מבקשים להעדיף ביזור והתנגדות ASIC יחד עם תכונות אחרות ומנסים את מזלם בשווקים. נראה שאף אחד לא מצליח להשיג את אותו מעמד שיש לביטקוין.

להסתכל קדימה

קשה לחזות היכן הביטקוין יסתיים בתמהיל המטבעות הזה. החדשות על עקיפת העסקאות היומיומיות של BSV לעומת זאת, יכולות להשאיר אותנו עם שאלות חשובות שיש לזכור: האם אנו יכולים להתמקד באותה רשת ולשמור על אותה מידה של ביזור? האם עלינו לוותר על אחד לטובת השני? כאשר אנו רואים מדד, עלינו לקחת אותו בערך נקוב?

דבר אחד ברור. אם העתיד דומה בכלל להיסטוריה, אנו יודעים שלמעשה בלתי אפשרי לטלטל את היתרון של המוביל הראשון בשוקי המטבעות הקריפטוגרפיים. אם יש רק מטבע אחד שישלוט בכולם ולא משנה כמה הוא ניתן להרחבה, שמו של המטבע הזה הוא ביטקוין.

Previous Post
המפלגה הפוליטית האוסטרלית רוכבת על בלוקצ’יין
Next Post
مسرد مصطلحات المراهنات الرياضية