15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.frank-gehry.com 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

מהו ארגון אוטונומי מבוזר (DAO)?

מה זה DAO?

DAO (הארגון האוטונומי המבוזר) הוא חוזה חכם מורכב, שבו כללי הארגון המבוזר משולבים בקוד החוזה החכם באמצעות ממשל סמלי מורכב..

התאגיד האוטונומי האמיתי הראשון נחשב לרשת הביטקוין מכיוון שהוא מתואם אך ורק באמצעות פרוטוקול קונצנזוס מבוזר, בו כל אחד יכול להשתמש. DAO מייצג ערימה מורכבת של טכנולוגיות ומערכות מכונה אנושית המיושמות במטרה ליצור תשתית אוטונומית עובדת.

בקצב האבולוציוני של ימינו, DAO קיים כחוזה חכם המבוצע על גבי ערימה אטומה יותר ויותר של טכנולוגיות רשת מבוזרות וקונצנזוס בדומה לבלוקצ’יין..

securityxt.com

הערה: חשוב להבחין בין DAO כסוג של ארגונים לבין ה- DAO, שזה שם הפרויקט. הפרויקט היה פרויקט שניסה ליצור DAO והוא נכשל מכיוון שהקוד שלו הכיל טעות.

איך עובדי DAO עובדים

על מנת ש- DAO יפעל באופן מלא, עליו לכלול סט כללים שלאחריו הוא יפעל. כללים אלה נכתבים כחוזה חכם, שהוא סקריפט תכנותי, שקיים באופן אוטונומי ברשת, אך יחד עם זאת, הוא דורש מאנשים לבצע משימות שהוא לא יכול לעשות מעצמן.

Medium.com

לאחר קביעת הכללים, DAO נכנס לשלב המימון שלו. זה חשוב מכיוון ש- DAO צריך להיות בעל צורה של נכס פנימי, אסימונים שניתן לבזבז על ידי הארגון או להשתמש בהם כדי לתגמל פעילויות פנימיות מסוימות. משתמשים שהשקיעו ב- DAO מקבלים גם זכויות הצבעה ויכולת להשפיע על כיוון הארגון.

לאחר סיום תקופת המימון, ה- DAO נפרס, ובכך הופך להיות אוטונומי לחלוטין ועצמאי לחלוטין ממפתחיו. כל אחד יכול לראות את הקוד מכיוון שהוא קוד פתוח. כמו כן, כל הכללים והעסקאות הפיננסיות מאוחסנים ב- Blockchain. זה מה שהופך את ה- DAO לשקופות לחלוטין, בלתי ניתנות לשינוי ואמינות.

כל ההחלטות לגבי השימוש והקצאת הקרנות מתקבלות באמצעות השגת קונצנזוס. בעלי עניין ב- DAO יכולים להציע הצעות בנוגע לעתידו. לאחר מכן מצביעים בעלי העניין על ההצעה. האחוז הנדרש בכדי להגיע לקונצנזוס יכול להשתנות בהתאם ל- DAO, שכן ניתן להזכיר אותו בקוד שלו.

DAOs מאפשרים לאנשים להחליף את כספם כהשקעה, תרומה, גיוס כספים וכו ‘, מבלי לדרוש מתווך. יש לציין ש- DAO אינו מסוגל ליצור מוצר, לכתוב קוד או לפתח פיסת חומרה. במקום זאת היא שוכרת אנשים אחרים לבצע משימה נדרשת.

יתרונות   

DAO מובנה ללא רבב נותן לכל משקיע אפשרות לעצב את הארגון. אין היררכיה, כלומר כל אחד יכול לחלוק את הרעיונות שלהם עם הארגון כולו. קבוצה של כללים שנכתבו מראש וקיימים לפני הכניסה ל- DAO ולמערכת ההצבעה מבטלים את האפשרות לסכסוכים.

כל הכללים, כמו גם כל עסקה פיננסית, נשמרים בבלוקצ’יין, שם כל אחד יכול לבדוק אותם, ומבטיח שקיפות מלאה. כל המעורבים עוזרים להחליט כיצד מוציאים את הכספים והם יכולים לעקוב אחר הוצאותיהם. 

חסרונות   

DAOs הם עדיין התקדמות טכנולוגית חדשה. יש הסוברים כי מתן החלטה פיננסית חשובה להמונים ההמונים הוא רעיון רע מאוד שלא יביא תוצאות טובות.

ויקיפדיה

נושא אחר יהיה עם אבטחתו. כפי שהראית לנו תקרית ה- DAO, עקרון ‘הקוד הבלתי ניתן לעצירה’ יכול להוביל לתוצאות הרות אסון. במהלך ההתקפה, המשקיעים והמפתחים לא יכלו לעשות דבר בכדי למנוע את הוצאתן של הכספים ה- DAO, כי התוקף ציית טכנית לכללים. אם הקוד היה כתוב היטב וללא באגים, אז הפגיעות הזו, וכך ההתקפה, לא הייתה מתרחשת.

אם חברות סטארט-אפ רוצות לפעול כ- DAO על מנת לנהל עסקים מחוץ לרשת בלוקצ’יין ולתקשר עם עולם פיזי של נכסים פיננסיים ונכסים אינטלקטואליים, נדרשת מסגרת חוקית..

היעדר הוודאות המשפטית הוא נושא נפוץ בתחום מטבעות הקריפטו בגלל הטכנולוגיה כל כך חדשה ומבוססת על עקרונות שונים, אך ככל שעובר הזמן, אולי הנושא הזה ימוסדר.

סיכום

בעוד שבתיאוריה, DAOs נשמעים כמו דרך נהדרת לבנות ארגון, עדיין יש פגמים רבים במבנה הרעיון שיש לפתור.

Previous Post
Tezos (XTZ) סקירה: מדריך למתחילים
Next Post
كيفية لعب Pokies على الإنترنت مقابل نقود حقيقية في أستراليا