15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.frank-gehry.com 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

הוכחת כריית יכולת: חיסכון באנרגיה וכדור הארץ

כורים הם חלק חיוני במערכת האקולוגית של מטבעות קריפטו, מכיוון שהם המשתתפים המאמתים שמוודאים שכל העסקאות הן לגיטימיות. ישנן מספר דרכים בהן כורים אלה יכולים לאמת עסקאות. נכון לעכשיו, שני הפופולריים ביותר הם הוכחת עבודה (PoW) ו- Proof-of-Stake (PoS). עם זאת, לשני אלגוריתמי הכרייה הללו חסרונות ייחודיים משלהם המקשים על קנה המידה של מטבע קריפטוגרפי. ישנה אלטרנטיבה אטרקטיבית שזוהה כעת ונרדף אחריו באופן פעיל על ידי מספר חובבי מטבעות קריפטו. זהו הוכחת יכולת (PoC) וזהו אלגוריתם הקונצנזוס הבסיסי עבור מטבע שנקרא BurstCoin. בסקירה כללית זו, אנו נעביר אותך דרך הסביבה הנוכחית ואז נסביר את האלגוריתם הייחודי הזה שרבים מקווים שיעזור למטבעות הקריפטוגרפיים להתמקד ביעילות.

בעיות ב- PoW

הוכחת עבודה היא האלגוריתם המקורי של הקונצנזוס שנמצא בשימוש בביטקוין וברשתות מטבעות רבות אחרות. PoW כרוך בפתרון בעיות מתמטיות מסובכות הנקראות “פונקציות hash” על מנת לאמת עסקאות ולמרות את החסימות. מכיוון שקשה לפתור פונקציות חשיש אלה, הן דורשות כוח עיבוד רב כדי לפתור אותן. מכונות אלה זקוקות גם לחשמל להפעלתן. התוצאה היא עלות הכורה שלא תאפשר לכל כורה לא ישר להפיץ עסקאות הונאה. אמנם זה עדיין מודל קריפטו-כלכלי גאוני, אך התוצאה היא עלויות אנרגיה בורחות. למעשה, עלות כריית הביטקוין היא כעת חשב להיות לפחות 0.5% מכל צריכת החשמל עד סוף 2018. יתר על כן, הכרייה נשלטת על ידי קבוצה גדולה של חברות שנמצאות במירוץ חימוש לבניית אסדות הכרייה המתקדמות ביותר. אלה מטפלים באופן טבעי ב”בחור הקטן “שאינו יכול להרשות לעצמו את המכונות.

בעיות ב- PoS

Proof-of-Stake הוא אלגוריתם אלטרנטיבי המסתמך על “צמתים” מסוימים שיוקעים את מטבעותיהם כשהם משתתפים באימות העסקאות. לצמתים אלה יש באופן אוטומטי מה להפסיד אם תהיה קריסת אמון באלגוריתם הקונצנזוס. בהתחשב בעובדה שהם סגרו את מטבעותיהם, יש להם “עור במשחק” כשמדובר במהימנות המטבע. צמתים אלה ששמו את מטבעותיהם ישמשו כמאמתים בסבבי קונצנזוס רבים לאימות עסקאות. לצמתים שהשיגו הכי הרבה מטבעות יהיה משקל רב יותר באימות. היתרון של זה לעומת PoW הוא שאין מרוץ חימוש לייצור אסדות הכרייה הטובות ביותר והם לא מבזבזים אנרגיה. עם זאת, יש בעיה אחת די מחודדת כשמדובר ב- PoS. זה הנושא של מִרכּוּז. ריכוזיות היא אנטיתזה לטכנולוגיית הבלוקצ’יין. כאשר כורה או צומת אחד מקבלים יותר מדי כוח, הם יכולים לפעול בצורה זדונית ולפגוע ברשת המבוזרת הגדולה יותר. עם PoS, הצמתים האלה שהשקיעו הכי הרבה מטבעות יקבלו שליטה רבה יותר על הרשת. זה פותח את הרשת בפני אפשרות שצמתים עשירים יותר יוכלו לפעול בצורה לא ישרה או אפילו לתאם פעולות זדוניות. כמובן, פגיעות זו בכריית PoS היא דבר שהקהילה מנסה לשפר באופן פעיל. לדוגמא, ישנם פתרונות לדגמים היברידיים המשלבים PoW ו- PoS. עם זאת, פיתרון טוב יותר יכול להיות אלגוריתם חדש לחלוטין כגון הוכחת יכולת.

מהי הוכחת יכולת?

הוכחת יכולת הוא אלגוריתם קונצנזוס העושה שימוש בכונן הקשיח של המחשב במקום בכוח העיבוד הגולמי שלו. הכורים “יתכננו” שטח בכונן הקשיח על מנת לקחת חלק באימות העסקאות. שלא כמו בכריית PoW, הפתרונות לבעיות הגיבוב נפתרים מראש ומאוחסנים בכוננים הקשיחים. לפיכך, כל כורה ישמור מספר רב של פתרונות אלה לפני “סבב הקונצנזוס”. כאשר מגיעים לסבב האמור, הפרוטוקול יבדוק את כל הפתרונות המוצגים על ידי הכורים. אלה שמצאו את הדרך המהירה ביותר לפתרון הפתרון יקבלו את החסימה ולכן הם יזכו בפרס החסימה. PoC הוא גם גאוני למדי באופן בו הוא מנסה להדוף את האיום של כורי ASIC. אלגוריתם הכרייה מורכב בהרבה מאלגוריתמי כריית PoW מסורתיים. המשמעות היא שלא ניתן לפתור אותם בזמן אמת ולכן יש לאחסן אותם מראש. באופן דומה, זמן החסימה עם PoC קצר בהרבה מזה של מטבעות PoW אחרים. זמני החסימה הם כ -4 דקות לעומת 10 הדקות ברשת הביטקוין. זה גם מקשה הרבה יותר על ה- ASIC להתחרות כראוי. הטכניקות של זמירה וכרייה בכונן הקשיח מעורבות קצת יותר אבל יש הרבה מאוד דברים מדריכי כריית הוכחות יכולת שנכנסים לזה לעומק.

מה הם היתרונות?

הסיבה שכריית PoC זכתה לברכה כה רחבה היא בגלל היתרונות שיש לה ביחס לאלגוריתמים המסורתיים יותר. אלה כוללים את הדברים הבאים:

  • כוננים קשיחים דורשים פחות כוח מ- GPU ו- ASIC. לפיכך, ניתן להשתמש בהם בכרייה עם פחות חשמל בהרבה משימוש במטבעות אחרים. זה יתמודד עם החששות האנרגטיים של רבים.
  • זה עמיד ב- ASIC, כלומר רבים מחוות הכרייה הגדולות אינן יכולות להשתלט על הרשת. הם לא יכולים להשתמש במכונות המתוחכמות שלהם על חשבון כורים קטנים יותר.
  • כל אחד יכול להשתמש בכוננים הקשיחים בכריית המטבעות. שלא כמו רכיבי ASIC וגרפי GPU חזקים יותר ויותר, די קל להשיג להשגת כוננים קשיחים ואינם צריכים להתמחות.
  • בהמשך לנקודה הקודמת, חוסר ההתמחות נהדר לשימוש גם לאחר כרייה. ניתן למחוק את הנתונים שלהם רק כוננים קשיחים אלה ולהשתמש בהם כרגיל שוב. לא ניתן לומר זאת לגבי ASIC מיוחדים במיוחד.

יתרונות אלה הם אולי חלק מהגורמים המניעים מאחורי תמיכתו של ג’ון מקאפי בפרוטוקול. בדצמבר אשתקד הוא צייץ תמיכה ב- BurstCoin כמטבע היום שלו בהתחשב בכך שהוא “משתמש בכח 400 פעמים פחות מביטקוין”. כאשר יותר משפיעים בקהילת המטבעות הקריפטוגרפיים מתחילים להבין את היתרונות של כריית PoC, אימוץ מטבעות כמו Burstcoin עשוי לגדול.

נדרשת צמיחה נוספת

אמנם קיימת אופטימיות רבה לעתיד כריית ה- PoC, אך זה יהיה נאיבי להניח שלא יהיו כאבי גדילה מהטכנולוגיה. כרגע משתמשים בו רק בבלוקצ’יין אחד ואנחנו יכולים לדעת רק את הקיימות ברגע שהוא פועל בקנה מידה גדול. הוכחת יכולת היא עדיין טכנולוגיה חדשה וייתכנו כמה חיצוניות שאנשים לא שקלו בהתחלה. ואכן, אפילו סאטושי נקאמוטו אולי לא צפה את הצמיחה הנפיצה של הביטקוין ואת המשבר הפוטנציאלי שיחל. אפשר רק לקוות שפתרונות חדשניים כמו הוכחת יכולת יכולים לעזור למטבעות קריפטוגרפיים להסתגל לעולם משתנה.

Previous Post
ICO של TravelBlock: הרוצח Expedia?
Next Post
5 طرق تعمل Cryptocurrency على تعطيل الألعاب عبر الإنترنت